Eldoradoskupina tradiční i netradiční trampské písně

Historie

Na jaře roku 1997 se v blíže nejmenovaném hostinci za účasti Tomáše Pergla, Petra "Řetěza" Šplíchala a Zdeňka "Sadyho" Sadovského zrodilo ELDORADO. Tomáš zpíval a hrál s kapelou Údolí děsu, Řetěz s Taxmeny, Sady jako kytarista na akademických „Stezkách“ a slezinách.

V té době měl Tomáš natočené už tři CD s názvy Eldorádo I, II. III, ovšem s muzikanty  z okruhu Standy Chmelíka a Údolí děsu s dalším výrazným sólistou, zpěvákem Ivanem Černým. Písníčky z těchto alb se staly základem budoucího repertoáru. V té době byl v boomu střelecký a countryový klub CI-5 na Smíchově a ten se stal stálým místem klubových večerů skupiny ELDORADO. Sady přivedl Petra Zadinu na kontrabas (Toronto, Brontosauři), Tomáš Ivana Černého z osady a také objevil harmoniku Vaška Baláka v Kapele Sejfy.

Tehdejší „Šestka s kormidelníkem“ začala hrát na Barče, v klubu Akord na Smíchově, v Rikatádu na Palmovce a U Vodárny na Vinohradech, posledni vydržela jako domovská scéna celých pětadvacet let. Časem se přidaly i zájezdy a festivaly (Pikovice, Vandr na Tetín, Porta, Sázavafest). V roce 1999 kapela vydává své první CD nazvané ELDORADO NA VODĚ, které je na tu dobu dopředně vybaveno i videoklipy, texty a notovým materiálem. Výběr a aranže jsou z pera Tomášova. Po úspěchu alba na sebe nenechá čekat cédéčko další - v roce 2001 vychází pod názvem ELDORADO NA MOŘI s výběrem písniček s námořnickou tematikou.
V Českém rozhlase kapela pravidelně účinkuje v poředech Tobogan, natáčí  silvestrovské pořady a v roce 2005  účinkuje v legendárním studiu „A“ v Karlíně, ze kterého vydává CD ELDORADO V „ÁČKU“ jako záznam živého koncertu. Kapela okusí i divadelních prken ve společném“ trampském muzikálu“ podle Radovy a Žákovy knihy „Dobrodružství šesti trampů“ s divadlem Řešeto. Společně pak představení několikrát reprízují na festivalech i v klubech.
Před létem 2004 odchází z kapely Ivan Černý a nahrazuje jej Jirka Litoš, banjista, kytarista, houslista a posila pro vokální party. Kapela po dlouhá léta funguje standardně, hraje 2 x měsíčně v hudebních klubech v Praze, natáčí, účastní se společných podniků s Jitkou Vrbovou, Kamarády Staré řeky, Original Indigo aj., festivalů, spolupracuje se zpěváky a přátelskými soubory, působí na firemních oslavách a podnikových večírcích. Po dlouhodobých zdravotních problémech odchází na konci zimy 2013 do muzikantského nebe kontrabasista Petr Zadina a přichází Vítek Popp, s kterým se frontman Tomáš Pergl potkává již v roce 1980 v Tanečním a jazzovém orchestru AUS VN a posléze i v Supraphonu jako s hudebním režizérem. Basová kytara přináší do kapely nové výrazové a barevné možnosti a kapela ve zvukově modernějším hávu vydává více než hodinové CD SYNU MŮJ, obsahující 17 původních i přejatých písní s kovbojskou, zlatokopeckou a cestovatelskou tematikou. Mezi léty 2017 až 2020 natáčí Tomáš za asistence Vítka a Jirky Strohnera další tři vzpomínková CD, kde kromě několika autorských písní zazní staré písně původního soubor osady Údolí děsu v Srbsku na Berounce a spřátelených osad. Aktuality

ROBERT KŘESŤAN & DRUHÁ TRÁVA + ELDORADO
16.1.2023
Ve sportovní hale Sport centra Chrášťany u Prahy se bude konat v sobotu 18.3.2023 od 19:00 dvojkoncert kapely ELDORADO s hosty z nejvzáčnějších. MHD: příměstské busy 307, 308, 309, 310, 311, 358, 380, 384 od metra Zličín, nástupiště 8, doba jízdy cca 5 minut, stanice Chrášťany Protherm. Pro návštěvníky auty parkovací plocha přímo u haly.
více
Celosvětové setkání ke 100 letům trampingu, Pikovice
15.9.2018
Galakoncert začíná již v 10:00, ELDORADO hraje od 13:00!
více
ELDORADO na Sázavafestu
28.8.2018
Multižánrový festival hostí na Muzikus stage i Eldorado, zahrajeme 40 minutový blok "starobylých" písní trempských i swingových.
více

Výběr z fotogalerie

Copyright © 2013 - 2024 el-dorado.cz, Tvorba webových stránek: Solari.cz
Kontakt: Tomáš Pergl, mobil: +420 603 529 537 , email: email, www.el-dorado.cz