Eldoradoskupina tradiční i netradiční trampské písně

Historie

Na jaře roku 1997 se v blíže nejmenovaném hostinci za účasti Tomáše, Řetěza a Sadyho zrodilo ELDORADO. Tomáš zpíval a hrál s kapelou Údolí děsu, Řetěz s Taxmeny, Sady jako kytarista na akademických „Stezkách“ a slezinách.

V té době měl Tomáš natočené už tři CD s názvy Eldorádo I, II. III, ovšem s muzikanty  z okruhu Standy Chmelíka a Údolí děsu s dalším sólistou Ivanem Černým. Písníčky z těchto alb se staly základem budoucího repertoáru. V té době byl v boomu střelecký a countryový klub CI-5 na Smíchově a ten se stal stálým místem klubových večerů skupiny ELDORADO. Sady přivedl Petra Zadinu na kontrabas (Toronto, Brontosauři), Tomáš Ivana Černého z osady a také objevil harmoniku Vaška Baláka v Kapele Sejfy.

Tehdejší „Šestka s kormidelníkem“ začala hrát na Barče, v klubu Akord na Smíchově, v Rikatádu na Palmovce a U Vodárny na Vinohradech, které vydržely jako domovské scény celých devatenáct let, obě poslední jsou základem klubového účinkování v Praze dodnes. Časem se přidaly i zájezdy a festivaly (Pikovice, Vandr na Tetín, Porta, Sázavafest). V roce 1999 kapela vydává své první CD nazvané ELDORADO NA VODĚ, které je na tu dobu dopředně vybaveno i videoklipy, texty a notovým materiálem. Výběr a aranže jsou z pera Tomášova. Po úspěchu alba na sebe nenechá čekat cédéčko další - v roce 2001 vychází pod názvem ELDORADO NA MOŘI s výběrem písniček s námořnickou tematikou.
V Českém rozhlase kapela pravidelně účinkuje v poředech Tobogan, natáčí  silvestrovské pořady a v roce 2005  účinkuje v legendárním studiu „A“ v Karlíně, ze kterého vydává CD ELDORADO V „ÁČKU“ jako záznam živého koncertu. Kapela okusí i divadelních prken ve společném“ trampském muzikálu“ podle Radovy a Žákovy knihy „Dobrodružství šesti trampů“ s divadlem Řešeto. Společně pak představení několikrát reprízují na festivalech i v klubech.
Před létem 2004 odchází z kapely Ivan Černý a nahrazuje jej Jirka Litoš, banjista, kytarista, houslista a posila pro vokální party. Kapela po dlouhá léta funguje standardně, hraje 2 x měsíčně v hudebních klubech v Praze, natáčí, účastní se společných podniků s Jitkou Vrbovou, Kamarády Staré řeky, Original Indigo aj., festivalů, spolupracuje se zpěváky a přátelskými soubory, působí na firemních oslavách a podnikových večírcích. Po dlouhodobých zdravotních problémech odchází na konci zimy 2013 do muzikantského nebe kontrabasista Petr Zadina a přichází Vít Popp, s kterým se frontman Tomáš Pergl potkává již v roce 1980 v Tanečním a jazzovém orchestru AUS VN a posléze i v Supraphonu jako s hudebním režizérem. Pražcová a bezpražcová baskytara přináší do kapely nové výrazové a barevné možnosti a kapela ve zvukově modernějším hávu vydává více než hodinové CD SYNU MŮJ, obsahující 17 původních i přejatých písní s kovbojskou, zlatokopeckou a cestovatelskou tematikou. Na sklonku roku 2017 natáčí Tomáš za asistence Vítka a Jirky Strohnera CD "Kamaráde, zůstaň ještě chvíli", kde kromě tří autorských písní zazní staré písně původního soubor osady Údolí děsu v Srbsku na Berounce. Aktuality

PLES ve stylu "100 let trampingu v Čechách"
17.2.2018

Kamarádky, kamarádi.

opět se Vám dostává do rukou pozvánka na tradiční již dvaatřicátou kostýmovanou juchanici osady Kamarádi Staré řeky. Konati se bude dne 17. 2. 2018 od 19:00 v KD Tetín a k poslechu i křepčení vám bude hrát ELDORADO a KSŘ!

V době, kdy jste zavaleni „ zaručeně pravdivými informacemi“ o všem, v době, kdy se nedílnou součástí našeho života stávají hoax news, dezinformace i drzé lži, vzali jsme na sebe nelehký úkol.

Ano, seznámíme Vás s pravdou!

I renomovaná trampská periodika uvádějí jako prvopočátek trampingu v Čechách památnou výpravu pražských trampů ke Svatojánským proudům na velké řece Vltavě v roce 1918. V roce letošním oslavíme 100 let od založení „Ztracenky“, první trampské osady v Čechách. Seznámíme Vás s historií trampingu, která je zde v České kotlině nepochybně daleko hlubší a zabývá se jí již řadu let VUHT (Výzkumný ústav historie trampingu), jenž je součástí NSL-KSŘ (Nadace pro Srandy a Legrace Kamarádů Staré řeky). Naši badatelé si položili znepokojivé otázky, na něž budou spolu s vámi hledat odpovědi. Vědci zjistili, že již v Paleolitu jistý Kopčem (který klackem do mamuta mlátil, než ho zdolal, než ho schvátil) se svou tlupou podnikal pračundry v povodí řeky Dyje. Nedalo v biblických dobách vyhnání Adama a Evy z ráje impulz k velkému vandru? Snad každý z Vás na vandru poplenil nějakou zahradu, a pokud byla po ruce nějaká švarná trampule, s chutí spáchal i nějaký ten dědičný hřích. A co Mojžíš a Izraelité, jejich čtyřicet let trvající vandr po poušti? Praotec Čech přitáhl vandrem pod Říp až z ukrajinských Pripjaťských bažin.  Cyril a Metoděj přičundrovali až z řecké Soluně. Křižácké výpravy byly poněkud krvavé čundry na střední východ. Spanilé jízdy husitů až k Baltu byly opravdu divoké vandry. Tovaryši čundrovali za prací po Evropě od města k městu od mlýna k mlýnu. Ano, čundrování máme v genech, sáli jsme ho s mateřským mlékem, každým pivem, každým frťanem. Ponořte se s námi do hlubin věků!

Možnosti výběru kostýmu jsou jak vidno bohaté, pro vstup ovšem nezbytné!

více
Nové CD Tomáše Pergla "Kamaráde, zůstaň ještě chvíli"
14.12.2017
Tomáš ve Dvoraně Mirka Černého s dvěma ukázkami z nového alba - v čase 12:30 - 22:00  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3955843
více
Změna statutu HKP - RIKATADO
6.9.2017

Z Country Clubu Rikatado a posléze Hudebního klubu Palmovka vznikl spolek "LIBERTAS Smoke’n’Taste Club". Nejedná se tedy formálně o veřejný prostor, ale o prostor soukromý. Program spolku není veřejnou produkcí a jakákoliv prezentace zde není veřejnou pozvánkou.
Co to znamená? Aby se zde mohlo kouřit, musí vzniknout "klub" a všichni příchozí musí být jeho členy. Pokud se přes prázdniny nic nezměnilo, zaplatí každý příchozí jednorázově na vždy zredukovaný členský příspěvek ve výši 20,- Kč a k tomu večerní vstupné a může zde být.

více

Výběr z fotogalerie

Copyright © 2013 - 2018 el-dorado.cz, Tvorba webových stránek: Solari.cz
Kontakt: Tomáš Pergl, mobil: +420 603 529 537 , email: email, www.el-dorado.cz